שלום לזמיר درود بر بلبل.

דיאלוג בין מילים למוזיקה פרסית – סיפור של אמא ובן
אנסמבל נרדשיר

כתיבה ובימוי: דליה כהן-קנוהל
משחק:  יורם בלומנקרנץ ודליה כהן-קנוהל
עיצוב תפאורה:  יורם בלומנקרנץ
תאורה:  עאדל אמסיס
שירה פרסית קלאסית:  דליה פז'נד
נגן טאר:  ירון ירחמיאל צ'רניאק
נגנית קמנצ'ה:  יערה בארי.

כשנה לאחר עליית חומייני לשלטון באיראן וסילוקו של השאה, נותרת פָּרְבָנֶה  תקועה בבית משפחתה בטהרן, אותה הגיעה לבקר. היא מתקשה לשוב לתל אביב, בנה הסטודנט אמיר שממתין לשובה, מנסה להבין  מדוע היא מתמהמהת? מה יהיה על אביו שמרגיש נטוש? חליפת מכתבים ביניהם מתקיימת כשנה ומסתיימת עם עזיבתה של האם את טהרן והגעתה לפריז. בחירתה זו מעוררת את בנה לחשבון נפש הנוגע לבחירותיו בחיים ומקומה הדומיננטי של האם בחייו.
התכתבותם של פרבנה ובנה חושפת את זרותה הכפולה של האם כמהגרת בישראל ובת למשפחה זורואסטרית באיראן. אט אט נחשפים בפני הבן חייה הסודיים של אמו בימי נעוריה. תוך כך, הוא לומד להכיר כמה מיסודות של התרבות הפרסית והזורואסטרית ואת השפעתן על רבדים ביהדות ובהלכה.
 
מכתבי האם פרבנה ובנה אמיר משולבים בצלילי מוזיקה פרסית מרטיטה, בשירתה  של זמרת השירה הפרסית הקלאסית דליה פז'נד ובליווי המוזיקאים ירון ירחמיאל צ'רניאק, נגן טָאר ; יערה בארי, נגנית קָמָנְצֶ'ה.
 
מדברי ביקורת:
 
"רומן מכתבים מסחרר בין אם ובנה קם לתחיה במשחק מעולה ומוסיקה נדירה באיכותה. האם, פרוואנה "הפרפרית" תקועה בטהרן של המהפכה ומשם עוזבת לפריס התוססת. בנה של פרוואונה, אמיר "הנסיך" הזועם, נשאר נטוש וקרוע בישראל. השניים לכודים באהבה בלתי מושגת אך אינטנסיבית וחכמה. המתח והקצב לופתים —את הצופי.  והחיבורים המוסיקליים מושכים לעולמות רחוקים ומרגשים. בין לבין, נחשפים עומקים של התרבות הפרסית והיהודית, האיראנית והישראלית. בין הזמיר לשושנה, הפרפר והאש, עולה ובוקע מופע שאסור להחמיץ!" [ד"ר אלדד פרדו חוקר דת וחברה במזרח התיכון ובאיראן מתרגם ספרות שירה ודרמה מפרסית ערבית ותורכית]

"ראיתי את המופע המדהים 'שלום לזמיר'...ממליצה לאמנים לבוא  לחזות בהצגה. פשוט טהור ונפלא בתוספת הזמרת והנגנים המנגנים מוזיקה פרסית. מדהים" [רבקה בכר – שחקנית קולנוע ותיאטרון ]
 
חזרה לעמוד מופעים >
הזמנת כרטיסים מהירה
הופעה
תאריך
הצטרפות לניוזלטר
תיאטרון יפו – במה לתרבות עברית-ערבית, טיילת מפרץ שלמה 10 יפו העתיקה ת.ד. 3403 תל אביב 61030
טל’: 03-5185563, פקס:03-5185562, info@jaffatheatre.org.il
עמוד בית אודות חדשות כרטיסים פרס שולמית אלוני הצגות ומופעים תמיכה צור קשר