גזע

מאת: דוויד מאמט
עורך דין לבן ועורך דין שחור, שותפים במשרד עוה"ד, המעסיקים עורכת דין שחורה מתחילה, נדרשים להגן על גבר לבן עשיר ומפורסם הנאשם באונס של צעירה שחורה. במהלך בחינת הראיות בתיק מתגלעות בין הדמויות, חלקן שחורות וחלקן לבנות, מחלוקות עמוקות בנוגע לגזענות, אפליה, מגדר, וצדק מול צדק משפטי. המחזה בוחן את הקושי לנהל תיק משפטי מתוקשר ולחרוץ משפט הוגן, על-בסיס ראיות, במציאות שבה החשש המתמיד להיחשב גזען גורם להנצחת נראטיבים שקריים על-פני האמת העובדתית.

בהצגה, הדגש עובר מהראיות העובדתיות אל ההתמודדות עם הנראטיב - ה'מעטפת' שנוספה לתיק על-סמך פירוש הראיות בהתאם לדעת הקהל ולהלכי הרוח בציבור. זה מעורר את השאלה האם ניתן לנהל משפט הוגן בתרבות שבה תקינות פוליטית (פוליטיקלי קורקט) ממלאת תפקיד כה מרכזי, תרבות שבה דווקא חוגים ליברליים-לכאורה גורמים להנצחת פחדים וטאבו בשיח הגזעי.

מה קורה כאשר התביעה ו/או החברה מביאה ראיה כנגד "המוניטין של הגזענות" של הנאשם בכדי לעוות ולהשפיע בעורמה על העובדה ?

סוזן: "לבנים יחשבו שלְזַכות אותו זו גזענות. שחורים יחשבו שזו בגידה."

בהצגה מוצג הקונפליקט הזה בכך שהחוצבמה מונכח על הבמה: המבואה, שבמקור אינה מיוצגת על הבמה, מסמלת את הנראטיב, ואילו חדר הישיבות מסמל את האמת העובדתית. היכולת לראות את המתרחש בשני החללים האלה מעמתת את צופי ההצגה עם הדילמה היסודית של השופטים/מושבעים בתיקים משפטיים מעין אלה: בחירה בין היצמדות לעובדות לבין הצדק שבנראטיב. כך, מתאפשר לנו לראות את הדמויות שב'חוצבמה' בעודן עוברות תהליך תודעתי-רגשי המושפע מהנראטיב וכאשר הן חוזרות לחדר הישיבות, ניתן להיווכח בהשפעה של הנרטיב על קבלת ההחלטות שלהן בחדר הישיבות. 

בנוסף, הפיכת הקהל לשופטים מושבעים, מקנה להם את היכולת לעמוד באופן מושכל בדילמה של השופט בבחירה שבין הביסוס על ראיות לבין הצדק שבנרטיב, ומאלצת אותם להתמודד עם הקושי להפריד את הדעות הקדומות מההחלטה המשפטית ומהחשש להיחשב גזען.

בימוי: רונן אופלטקה
תרגום: יוסף אל דרור
עיצוב תפאורה: עדי ביבר
עיצוב תלבושות: רוני שימרון
עיצוב תאורה: אסף פריד
עיצוב וידאו: ג'ני מוגילובסקיה

משתתפים: אלדד בן תורה, יבגני מוליבוגה, דניאל מושס, רחלי פנחס

זמן ההצגה: שעה ורבע

חזרה לעמוד מופעים >
הזמנת כרטיסים מהירה
הופעה
תאריך
הצטרפות לניוזלטר
תיאטרון יפו – במה לתרבות עברית-ערבית, טיילת מפרץ שלמה 10 יפו העתיקה ת.ד. 3403 תל אביב 61030
טל’: 03-5185563, פקס:03-5185562, info@jaffatheatre.org.il
עמוד בית אודות חדשות כרטיסים פרס שולמית אלוני הצגות ומופעים תמיכה צור קשר